GRUP ŞİRKETLERİMİZDEN
Türkiye’nin Yeni Yerli Üretim Üssü: Pharmactive

Türkiye’nin Yeni Yerli Üretim Üssü: Pharmactive

“Pharmactive olarak, verimlilik odaklı üretim anlayışı çerçevesinde resmi otoritelerin, doktorlarımızın, eczacılarımızın, dağıtım kanallarımızın ve ekibimizin desteği ile 5 yıl sonra Türkiye’de en büyük 5 jenerik ilaç firmasından biri olmayı hedefliyoruz.”

KÖKSAL ÜLGEN

Pharmactive İlaç Genel Müdürü

 

Pharmactive' in kuruluş süreci hakkında biraz bilgi alabilir miyiz?

Türkiye'nin en köklü kuruluşlarından Saya Grup, Hedef Alliance'tan ayrıldıktan sonra, 1987’den itibaren ilaç sektöründe elde ettiği tecrübe ve birikimleri ilaç üretimine taşıdı. Saya Grup tarafından kurlan Pharmactive, 2010 yılı Aralık ayında "Sağlığınız için Aktif sloganı ve "Ne mutlu bir derde derman olana" anlayışı ile Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi'nde 108.000 m2'lik bir alan üzerinde kuruldu.

14 Şubat 2011 Sevgililer Günü'nde Saya Grup'un inşaat firması olan Folkart ile inşaatın temeli atıldı. 40 bin m2 kapalı alana sahip olan 1. Etap'ın inşaatı Şubat 2013'te tamamlandı ve Ağustos ayında cGMP onayını alarak fiili olarak üretime başladı. 2 yıl gibi çok kısa bir sürede hem tesisleşmeyi, hem kadrolaşmayı hem de önemli bir seviyede portföy oluşturmayı başardık.

 

Pharmactive nasıl bir vizyon ile yola çıktı ve sonraki süreçte hangi değerler ışığında çalışmalarını yürütecek?

Pharmactive, "Değerlerimizden aldığımız güç ile insan sağlığı için AKTİF olmak” vizyonu ile yola çıktı. Modem üretim tesislerimizde uzman ekibimiz ile uluslararası standartlarda ürettiğimiz ürünler, yenilikçi Ar -Ge faaliyetleri, etkin satış&pazarlama ağı ve etik ticari ilişkiler gerçekleştirdiğimiz iş ortaklıkları ile ilaç sanayinin gelişiminde aktif rol almak misyonu ile de çalışmalarını sürdürecek.

5 temel prensip çerçevesinde Türkiye ve Türk ilaç sektörüne hizmet etmeyi ilke edindik: Ar -Ge bizim en önem verdiğimiz konuların başında geliyor. Pharmactive, modern tesislerinde, kendisine ait 3.200m2'lik Ar-Ge merkezinde; farmasötik teknoloji, farmasötik kimya ve proses geliştirme alanlarında doktora, master ve lisans eğtimi almış uzman Ar-Ge kadrosuy1a, Türk ilaç sektöründeki üniversite sanayi işbirliğini geliştirmeyi ve farklı terapötik alanlarda inovatif yaklaşımlarla ürün geliştirmeyi hedefleyerek, Türk ilaç sektörüne ve ülkesine kalitesi ve vizyonu ile değer katmayı ilke edinmiştir. Hedefimiz, 2014 yılı sonuna kadar Ar-Ge merkezimizde yaklaşık 100 molekül gelişmektetir.

 

İstihdam: Pharmactive; 1. Etap'ta nonbetalaktam, katı, sıvı ve yarı katı formların tümü ve inhaler ürünleri üretimi ile 800 kişilik üretim, satış ve pazarlarma kadrosu kurdu. 2. Etap'ta ise onkoloji, biyoteknoloji, hormon, penem, OTC ve kozmetik ürünleri üretimi ile toplamda 2.000 kişiyi aşan istihdam yaratacağız.

 

Üretim kapasitesi: Pharmactive, 1. Etap'ta 3 vardiya ile yılık 330 milyon kutu üretim kapasitesine sahip. Tesis kapasitesi planlanırken hem kendi ürünlerimiz hem de ihtiyacı olan firmalara fason üretim hizmeti verilmesi düşünüldü. 2. Etap sonunda ise 3 vardiyada yıllık 500 milyon kutunun üzerinde üretim kapasitesine sahip olmayı hedefliyoruz.

 

İhracat: Pharmactive, uluslararası pazarlarda kendi ilaçlarının aktif olarak satış ve pazarlamasını yapmanın yanı sıra, uluslararası fırmalara yurt dışı pazarlar için fason üretim hizmeti de sunmayı da hedefliyor. Orta vadede hedeflediğimiz ciromuzun yaklaşık %25'ini ihracat faaliyetleri ile sağlamayı amaçlıyoruz. İhracat için, Avrupa ve Amerika gibi gelişmiş ilaç pazarı ve Orta Doğu, Rusya gibi gelişmekte olan pazarı hedefliyoruz.

 

Pharmactive olarak; verimlilik odaklı üretim anlayışı çerçevesinde resmi otorilelerin, doktorlarımızın, eczacılarımızın, dağıtım kanallarımızın ve ekibimizin desteği ile 5 yıl sonra Türkiye'de en büyük 5 jenerik ilaç firmasından biri olmayı hedefliyoruz. Pharmactive; proaktif, hızlı aksiyon alan, disiplinli, maliyet odaklı, adaletli ve emeğe saygılı yönetim anlayışı, konusunda uzman ve azimli ekibiyle, müşteriyi merkeze alan bir yaklaşımla Türk ilaç sektörüne farklı bir yaklaşım getirmeyi hedefliyor.

Pharmactive'in temel amacı, öncelikle sektörümüze katma değer yaratmak, sonra firmamızı sürdürülebilir bir şekilde büyütebilmek ve sektördeki firmalarla aktif olarak iş birlikleri yapmaktır. Biz Pharmactive olarak, üretim, Ar-Ge ve satış pazarlama ekiplerimizle kendi firmamızın temel hedeflerine ulaşmayı amaçlarken, sektördeki diğer firmalarla da sahip olduğumuz yetkinlikleri paylaşmayı ve fason üretim, Ar-Ge ve satış pazarlama konularında iş birlikleri yapmayı hedefliyoruz. Bu konuda, yerel ve uluslararası pazarlardaki firmalarla aktif olarak görüşmelerimiz sürüyor.

 

Büyüyen Sektörler Arasında Yeniliğin Gücü
VEFAT VE BAŞSAĞLIĞI
Yönetim Kurulu Üyemiz Sn. Mesut Sancak'tan
Volt Motor - KSB İşbirliği
EFQM Mükemmellik Ödülü
Saya Grup Bünyesinde Mentorluk Programı Başladı!
Saya Grup Ailesi'nden Spora Bir Destek Daha!
Folkart Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak Röportajı
Yeni İnsan Kaynakları Müdür'ümüz Filiz KANER
İnsanlara Şifa Olmak ve Fayda Sağlamak İçin
Ar-Ge'ye 100 Milyon TL Değerinde Yatırım
Yakında 'Veli' derler
İlk beş içine gireceğiz.
Rotayı ABD'ye çevirdi
Akşam Gazetesi röportajı
M. Levent Selamoğlu, artık Saya Grup'ta!
Folkart sanatta da zirvede
İzmir'in yeni sembolü Folkart Towers...
Sanatın yeni merkezi "Ellerin Büyüsü"ne kapıldı.
Folkart Sanatla Elele
Sanatın standartı yükseldi.
Sanatçılar Yönetecek
Sanatin yeni merkezi 'Ellerin Büyüsü'ne kapıldı.
77 yılın özeti bu kitapta
Türkiye'nin yeni ilaç üretim Üssü olacak
2. Sancak Dönemi
Geleceğin Eczacıları Türkiye'nin Yerli İlaç Üretim Tesisi Pharmactive'de buluştu
31.TED Doktorlar Tenis Turnuvası Ödülleri Sahiplerini Buldu
Vahap Munyar Röportajı
Röportaj : Köksal Ülgen
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
14 Nisan Tıbbi Tanıtım Temsilcileri Günü
18 Mart Çanakkale Zaferi'nin Yıldönümü
14 Mart Tıp Bayramı Mesajı
8 Mart Dünya Kadınlar Günü Mesajı
Global Sanayici Dergisi Metin SANCAK röportajı
Ayın konuğu Abdulrezzak Sancak
Folkart Yapı'ya kararlılık belgesi
Saya Grup kararlı ve Paylaşımcı
Saya Grup - Pharmactive, İlaç Üretim ve Satışa SAP ile hazırlandı
Volt Motor A.Ş. Turquality yolunda
Grubun değerini 2 katına çıkaracağız.
Hedefimiz İlk Beş Yılda İlk Beşte Olmak
Hedef Alliance'ın yönetiminden ayrıldık.
Söyleşi - Haluk Sancak
Pharmactive İlaç’tan Kimya Laboratuvarı
Folkart’tan Çeşme’ye Yatırım Zamanı
Folkart Towers Artık İzmir’in en yükseği
Ümit Ceylan, Saya Grup’a Yönetim Kurulu Üyesi olarak katıldı.
Kalder ile EFQM Eğitimleri
Volt Elektrik Yatırımla Büyüdü
Folkart Narlıdere Projesi Ödül Getirdi
Van İçin Tek Yürek
Motor Üreticisi Volt, Saya Grup Bünyesinde
Saya Grup Sanayi Sektöründe
Hedef Alliance ve Sancaklar Vakfından Pakistana 1 milyon TL değerinde ilaç yardımı
Somali İçin Tek Yürek
Carrefoursa Alpark’ı 45 milyon liraya aldı
Sancaklar Camisi'nin Temeli Atıldı
Dilek Gappi - Volt Elektrik Röportaj
e-bültene üye ol
Copyright 2011 © Saya Grup. Tüm hakları saklıdır.